Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przekracza wszelkie normy

industrial_pollution_199520

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że 97% Polaków narażonych jest na stężenia zanieczyszczeń powietrza powyżej limitów.

Międzynarodowa organizacja zajmująca się wpływem środowiska na zdrowie Health and Environment Alliance (HEAL) w swojej najnowszej publikacji informuje, że ponad połowa zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami układu oddechowego i układu krążenia, mogącymi być bezpośrednią przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce, które przekracza wszelkie dopuszczalne stężenia szkodliwych związków.

Astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność serca, przewlekła choroba płuc, czy nowotwory to choroby, na które ma wpływ właśnie zanieczyszczone powietrze. W Polsce ponad połowa wszystkich zgonów to te spowodowane chorobami układu oddechowego i sercowo – naczyniowego.

Air_Pollution
Liczby same mówią za siebie. Na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się aż sześć miast naszego kraju…

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznaje zanieczyszczenie powietrza z emisji z domowego spalania węgla za jeden z czynników rakotwórczych.

Powietrze w 38% zanieczyszczają instalacje grzewcze w domach. Dodatkowe zanieczyszczenia powietrza to emisje z transportu oraz elektrowni węglowych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *