Wnioski o dotację w programie PROSUMENT

W kwietniu będzie można składać wnioski o dotacje na energię odnawialną dla osób fizycznych. Dotacja na wytworzenie prądu (panele fotowoltaiczne, wiatraki) wynosi 40% w roku 2015. Nie trzeba mieć wkładu własnego na taką instalację bo na resztę inwestycji (zakup urządzeń i montaż) otrzymuje się kredyt na max. 15 lat, oprocentowany 1% w skali roku. Pompy ciepła oraz kolektory słoneczne to 20% dotacji do inwestycji.

Produkując prąd dla swojego domu wykorzystujesz darmowe, najbardziej dostępne i niewyczerpalne źródło energii, jakim jest słońce. Stajesz się niezależny od koncernów energetycznych i rosnących cen prądu. Zaczynasz nie tylko oszczędzać ale też zarabiasz.

PROSUMENT = PROducent + konSUMENT

G​ospodarstwo domow​e może ​stać się tzw. prosumentem, czyli producentem energii​i ​elektrycznej, którą może wykorzystać na własne potrzeby a resztę sprzedać ​zakładowi ​​energetycznemu.cluEv3mqbK9lVnmnqqjW,prosument_-_logo_color

​Każdy kto zainstaluje w swoim domu źródło energii odnawialnej, panele fotowoltaiczne czy pompę ciepła, nie musi zakładać działalności ​gospodarczej.

Po wykonaniu instalacji można zgłosić jej przyłączenie do sieci działającemu na danym terenie zakładowi energetycznemu. Potem należy podpisać umowę, na podstawie której będzie możliwa dystrybucja energii elektrycznej wytworzonej w​ przydomowej​ mikroinstalacji. ​Po zawarciu umowy zakład energetyczny w ​wyznaczonym​ terminie mont​uje​ układy pomiarowo-rozliczeniowe​ w naszym domu.