PROSUMENT – dotacje na mikroinstalacje OZE

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii tzw. program PROSUMENT.

cluEv3mqbK9lVnmnqqjW,prosument_-_logo_color

Ile można dostać i na jakich warunkach

Program “Prosument” w pierwszym etapie zaplanowanym na lata 2014-2015 zakłada dofinansowanie zakupu domowych źródeł OZE dotacjami i preferencyjnymi pożyczkami, przy czym dotacja na źródła energii elektrycznej (fotowoltaika czy małe elektrownie wiatrowe) wyniesie w tym czasie 40%, a na źródła energii cieplnej (kolektory słoneczne czy pompy ciepła) maks. poziom bezzwrotnego finansowania to 20%. Oprocentowanie preferencyjnej pożyczki ma wynieść 1% i będzie można z niej pokryć 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Beneficjenci

Beneficjentami tego programu mogą być właściciele nie tylko istniejących budynków, ale też tych, które dopiero powstają.

Gminy

Jako pierwsze mogły skorzystać z programu PROSUMENT gminy.  W przypadku gmin warunkiem koniecznym do złożenia wniosku o przystąpienie do tego programu jest posiadanie przez samorząd podpisanych wstępnych umów – oświadczeń woli z właścicielami budynków mieszkalnych czy zarządcami budynków wielorodzinnych, zainteresowanych montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

WFOŚiGW

Jedynie kilka Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce podpisało umowę z NFOŚiGW i wdrożyło tym samym program PROSUMENT. WFOŚiGW w Krakowie przyjmuje na bieżąco wnioski o dotacje na energię odnawialną dla dużych inwestycji powyżej 10 kW a w listopadzie 2014 r. prowadził nabór wniosków na dotacje, którego beneficjentami były spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Banki

NFOŚiGW wyłonił jeden bank do obsługi programu PROSUMENT – BOŚ Bank. Wnioski będzie można składać od kwietnia 2015. Tu beneficjentami będą gospodarstwa domowe.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.